Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Borovice lesní je v Evropě velice rozšířená. Na světě existuje asi 100 základních druhů a šlechtěním vznikají další stovky různých kultivarů. Vypěstovat z ní bonsaj je pro začátečníka velmi obtížné, tohle všeobecně platí o všech borovicích. Práce s borovicí vyžaduje větší dávku trpělivosti. Vypěstovat vzhlednou bonsaj trvá nejméně 8 – 10 let. Po letech pěstování z nich vzniknou jedny z nejhezčích bonsají. Borovice jsou velmi náchylné k úhynu než kterékoli jiné druhy, protože jejich kořeny jsou dlouhé a sahají daleko od stromu a při vyjímání dochází k jejich přerušení v části, která zajistí přežití stromku. Regenerace kořenové soustavy vyjmutého stromu trvá až několik let.Borovice lesní má středně dlouhé jehlice asi 2 – 6 cm.

Pěstitelské rady:

Stanoviště

Jediným ideálním místem pro bonsaje z borovic je plné slunce. Borovice potřebují celý den světlo. Jen čerstvě přesazené, vykopané a právě přinesené z přírody umísťujeme do polostínu.

Substrát

Ve volné přírodě rostou borovice ve skalách a na štěrkovém a písečném podloží. Z této skutečnosti je nutné vycházet i při sestavování kvality substrátu.Borovice potřebují dobře propustný substrát. Používáme akadamu se štěrkem a pískem.

Přesazování

V první polovině jara každý druhý až pátý rok, podle stáří a vývoje kořenů.

Hnojení

Každé tři až čtyři týdny od jara až do začátku zimy.

Zálivka

Bonsaje z borovic nemají rády přemokření substrátu, proto zaléváme až je půda vyschlá; ve vegetačním období mírně a v zimě ještě méně.

Choroby a škůdci

Nejčastějším škůdce v průběhu vegetace je pro bonsaje z borovic mšice – likvidace – MOSPILAN 20 SP.

Vlnatka krvavá, červenohnědá mšice – likvidace – MOSPILAN 20 SP.

Sypavka borová – DITHANE, MERPAN WDG, NOVOZIR MN… postřik se nesmí dostat do půdy bonsaje (likviduje symbiózní houby na kořenech).

V únoru provádíme postřik proti přezimujícím škůdcům např. OLEOKOL.

Zimování

Bonsaje z borovic jsou otužilé, zimujeme běžným způsobem.

Vyjmutím z misky a zapuštěním do záhonu přikryjeme chvojím, listím, hrabankou…

Vydatně zalejeme.